TAKENOKO

Takenoko jest rewelacyjną grą rodzinną, w której wcielamy się w rolę opiekunów cesarskiego ogrodu oraz żarłocznej pandy. Wspólnie tworzymy ogród z heksagonalnych płytek w trzech kolorach, dbamy o nawodnienie poprzez budowanie kanałów nawadniających, aby pędy bambusa rosły jak na drożdżach! Gra składa się z wielu różnorodnych elementów takich jak kostka pogody, żetony akcji, żetony usprawnień, karty celów, drewniane kanały nawadniania, aż 90 drewnianych pędów bambusa w trzech kolorach oraz dwie figurki ogrodnika i pandy. Instrukcja jest bardzo czytelna, zasady gry opanujemy w 5 minut.

 

Tura składa się z rzutu kostką pogody, która zapewnia dodatkowe możliwości oraz wykonania dwóch z pięciu możliwych akcji. Do wyboru mamy akcję pola, w której pobieramy trzy kafelki i spośród nich wybieramy jeden oraz dokładamy go do istniejącego układu, warunkiem jest, aby nowe pole stykało się ściankami, z co najmniej dwoma innymi polami. Druga z możliwych akcji to nawadnianie, to ważne gdyż bambusy rosną tylko na polach z dostępem do wody ponadto żetony nawadniania są wspólne dla wszystkich graczy. Trzecia możliwość to ruch ogrodnikiem w linii prostej o dowolną ilość pól, w miejscu zakończenia akcji ogrodnikiem rośnie jeden poziom bambusa.

 Czwartą opcją jest ruch pandą, porusza się ona tak samo jak ogrodnik z tą różnicą, że zjada ona jeden poziom rośliny, który trafia do brzucha pandy na karcie gracza. Ostatnią akcją jest dobranie karty celu, są trzy rodzaje: cele pól, cele pandy oraz cele ogrodnika. Gra się kończy, gdy jeden z graczy osiągnie daną ilość celów. Cele pól określają budowę ogrodu w pewnej konfiguracji, cele ogrodnika zaś nakazują nam hodować bambusy o określonym kolorze i wysokości a cele pandy to oczywiście zjedzenie danych pędów bambusa.

 

Podsumowując Takenoko jest przyjemną, prostą w zasadach strategią.  Dzięki tej prostocie każdy laik będzie się świetnie bawił! Z kolei zaawansowanym graczom Takenoko będzie się mogło wydawać zbyt proste. Jakość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie, solidne elementy przetrwają w rękach najmłodszych z kolei Kolorowe grafiki nie pozwalają przejść obok niej obojętnie! Dodatkowym atutem jest niezależność językowa gry.

 

Natalia